Nowe technologie, nowa jakość usług

graficom serwisTechnologia światłowodowa w ostatnich latach zbliża się do klienta końcowego. Po boomie światłowodowym związanym z budową synchronicznych sieci szkieletowych dla firm telekomunikacyjnych, sieci optyczne używane są w sieciach lokalnych, w rozbudowanych systemach monitoringu, do przeciętnego użytkownika internetu coraz częściej dociera FTTHx do jego uliczki lub klatki schodowej, aby w niebawem zakończyć się urządzeniem optycznym przy jego biurku.

CCTV w technologii HDWłókna światłowodowe są tak profilowane, aby promień światła w jego rdzeniu pozostał w nim na zasadzie całkowitego wewnętrznego odbicia. Płaszcz szklany otaczający rdzeń ma mniejszy współczynnik odbicia niż rdzeń, dzięki czemu działa jak lustro i prowadzi promień wewnątrz rdzenia. Ten natomiast jest wykonany ze szkła o czystości zapewniającej tłumienie nawet poniżej 0,2 dB na kilometr. Dla porównania kabel koncentryczny przy częstotliwości radiowej 1Mhz tłumi 100 i więcej dB na kilometr. Tego nie trzeba komentować.

telewizja kablowaZalety transmisji światłowodowej to przesył sygnału poprzez światło – więc chodzi o odporność na zakłócenia elektromagnetyczne i różnice potencjałów masy. Żaden rozrusznik samochodowy, urządzenie wysokoprądowe czy nawet piorun nie są w stanie zkłócić transmisji optycznej, to dość ważna kwestia, by wyeliminować kłopoty związane z kablami miedzianymi nawet ekranowanymi. Światłowód może natomiast być prowadzony równolegle z liniami wysokiego lub średniego napięcia na słupach lub w ziemi.

Dzisiaj  możemy już powiedzieć, że możliwości przesyłu danych po światłowodzie na dziesiątki kilometrów są ograniczone poziomem dzisiejszej elektroniki, nie zaś samym medium transmisyjnym, światłowody położone dzisiaj będą mogły byś wykorzystywane jeszcze przez sporo kolejnych lat, bez potrzeby ich wymiany za 5-10 lat.

Dodaj komentarz