fake, news, #fakehunter

NASK ostrzega przed powrotem kampanii szkodliwego oprogramowania Hydra

NASK ostrzegł w piątek przed powrotem kampanii szkodliwego oprogramowania Hydra.

Na celowniku oszustów są klienci banku Santander. Przestępcy wysyłają im maila z informacją o ograniczeniu dostępu do konta z powodu braku stosownej aplikacji na urządzeniu mobilnym.

Zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej poinformował w piątek, że oszuści rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o ograniczeniu dostępu do konta z powodu braku stosownej aplikacji na urządzeniu mobilnym. Zawierają one link, który przenosi ofiarę na stronę podszywającą się pod bank.

„W pierwszym etapie przestępcy zachęcają ofiary do wpisania danych uwierzytelniających do bankowości internetowej. Następnie fałszywa strona oferuje pobranie rzekomej aplikacji banku. W rzeczywistości jest to szkodliwe oprogramowanie” – ostrzegła NASK.

Dodano, że celem oszustwa jest zainfekowanie telefonów z systemem operacyjnym Android szkodliwym oprogramowaniem Hydra, które – po instalacji na urządzeniu mobilnym – umożliwia m.in. kradzież danych uwierzytelniających do bankowości elektronicznej oraz danych kart płatniczych zapisanych na urządzeniu.  (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Dodaj komentarz