Dziś jest Dzień Internetu

W Dniu Internetu mówi się zarówno o wielkich korzyściach, które daje nam sieć, ale wspomina się również o zagrożeniach.

W swoim założeniu internet jest genialnym wynalazkiem, ale niektórzy wykorzystują go do nielegalnych celów narażając innych użytkowników. W dniu tym warto też wspomnieć, że mimo ciągłego rozwoju są regiony, gdzie nadal nie ma dostępu do sieci. 29 października obchodzony jest Dzień Internetu dla upamiętnienia wysłania pierwszej wiadomości pomiędzy dwoma komputerami.

Globalna sieć nieograniczonych możliwości w multimedialnej sieci graficom.pl

Internet ma już ponad 30 lat. W tym czasie rozwinął się w kierunkach niewyobrażalnych dla osób będących świadkami jego powstania. Początkowo miał służyć jako sieć wymiany dokumentów, głównie pomiędzy instytucjami naukowymi. Rzesze pomysłowych ludzi dostrzegło w nim jednak dużo więcej i tak zaczęły się rozwijać pierwsze komunikatory, sklepy internetowe, serwisy edukacyjne, video i muzyczne. Dziś nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez tego medium – korzysta z niego ponad 84% Polaków a osoby w wieku 16 – 64 lat spędzają w internecie 6 godzin i 44 minuty dziennie.

Wydarzenie to miało miejsce 29 października 1969 roku. Profesor UCLA Leonard Kleinrock i jego student, programista Charley Kline, za pomocą łącza w sieci ARPANET (prototyp dzisiejszego Internetu) postanowili wysłać tekst „login” do komputera w Stanford Research Institute, obsługiwanego przez programistę Billa Duvalla. System zawiesił się jednak po dodaniu dwóch pierwszych liter, stąd premierowa wiadomość brzmiała „lo”. Po pewnym czasie system zaczął ponownie działać, dzięki czemu udało się wysłać pełny komunikat.

Obecnie do Internetu ma dostęp około 4 miliardów ludzi. To ponad 50% populacji całej Ziemi. W Polsce z Internetu korzysta już ponad 30 milionów osób, które dziennie spędzają w nim powyżej 6 godzin!
W dniu Internetu warto zastanowić się nad tym, jak sieć wpływa na nasze życie, zapoznać się z historią jej powstania, a także dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z jej dobrodziejstw.

Dodaj komentarz