Bezpieczny pacjent. Branża medyczna pisze własny kodeks ochrony danych osobowych.

Od 25 maja 2018 r. w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce, trzeba będzie obowiązkowo stosować się do rozporządzenia UE w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak czytamy w gazecie jedną z ważniejszych zmian jest dopuszczenie przez unijnego prawodawcę przyjmowania kodeksów postępowania przez zrzeszenia i inne podmioty reprezentujące określone kategorie administratorów lub podmioty przetwarzające. Takie zbiory przepisów będą następnie zatwierdzane przez organ nadzorczy.

Kodeks dla ochrony zdrowia ma nie tylko uporządkować i doprecyzowywać dotychczasowe, rozproszone po wielu aktach prawnych regulacje, ale także stanowić ważne narzędzie w implementacji RODO, dostępne dla wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

26 lipca 2017 r. w tej sprawie odbyło się już spotkanie przedstawicieli strony publicznej z reprezentantami organizacji branżowych, zainteresowanych współtworzeniem samoregulacji dla ochrony zdrowia.
W czasie spotkania m.in. podpisano list intencyjny, w którym wskazano, że jego sygnatariusze „widzą zasadność stworzenia oraz deklarują chęć współpracy nad opracowaniem kodeksu branżowego dla sektora ochrony zdrowia dotyczącego ochrony danych osobowych, który może pozwolić na osiągnięcie (…) celu nadrzędnego – dobra pacjenta”.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
druk poleć znajomemu

Dodaj komentarz