Archiwa tagu: Nasz Dom

Brak ciszy nocnej w Chorzowie Starym

 

Nieustający hałas, rozwalone drogi, a wreszcie kłopoty ze spaniem we własnym domu to problemy, z jakimi mieszkańcy Chorzowa Starego zmagają się każdego dnia. Mają już dosyć trwającego od miesięcy remontu drogi na tzw.”krajcoku”. Mimo ciągłych zmagań z rozkopanymi drogami i uciążliwym dojazdem do domu, władze miasta zafundowały nam kolejne bezsenne noce. Ostatnio jest tak, że z trzech stron atakuje nas ciężki sprzęt drogowy. Drgania i hałas są tak wielkie, że standardem stał się sen po 2-3 godz w nocy. Kiedy w końcu skończą się problemy z pracami drogowymi, związanymi z remontem drogi w naszej miejscowości ? Tego nie wie nikt. Nie ma informacji w temacie czasu realizacji zarówno planowanej jak i tej nieplanowanej. Próżno byłoby szukać informacji na stronach Urzędu Miasta. Nie ma żadnych wzmianek ! Mieszkańcy powinni być zadowoleni, że takie prace trwają i nic nam do tego kiedy się skończą. Nic nam również do tego jaki jest plan projektu tego dziwnego remontu. Nie ma wizualizacji projektu (może projektu również), a ostatnio udało mi się ustalić, że Chorzów nie ma projektu zagospodarowania przestrzennego, a prace wykonywane przy remontach oraz przebudowach dróg mają charakter wyłącznie spontaniczny. Tak drodzy sąsiedzi ! Te prace są wykonywane spontanicznie na zasadzie mamy do wydania kasę więc wydawajmy ! Bez planu zagospodarowania przestrzennego, bez planów przebudowy arterii komunikacyjnych. Kiedyś myślałem, że takie inwestycje powinny zostać nie tylko zaplanowane w czasie, ale również osoby zainteresowane mogły zapoznać się w Urzędzie Miasta z wizualizacją planowanych prac – ale tak było dawno dawno temu. Dzisiaj w dobie internetu, publikacji elektronicznych władze miasta mają ogromy problem czy wizualizację opublikować elektronicznie na facebooku, lub wydrukować w gazecie lokalnej? – To jest prawdziwy dylemat, dlatego też nie publikują i nie informują mieszkańców w żadnej treści. Bo i po co !? I tak głowy nas bolą z niewyspania to po co mamy mieć możliwość wypowiadania się czy nam coś się podoba. Bądźmy szczęśliwi, że nas uszczęśliwiają. Oni wiedzą najlepiej i są nieomylni.

chorzow.naprawmyto.pl

nasz-dom.org, modernizacja miasta ChorzówSerwis Naprawmyto.pl znajduje się obecnie w fazie pilotażowej, która potrwa do końca sierpnia 2012r. W tym czasie serwis jest aktywny na 11 instancjach obejmujących swoim zasięgiem 10 miast i jeden powiat ziemski położone w różnych częściach Polski. Operatorami instancji są organizacje pozarządowe, które uzyskały na ten cel wsparcie finansowe z Fundacji im. Stefana Batorego. Ich zadaniem jest przetestowanie działania serwisu w kontekście lokalnym, w tym administracja instancją, budowa partnerstwa z samorządem i promocja serwisu wśród mieszkańców. Stowarzyszenie Nasz Dom aktywnie uczestniczy w działaniach mogących posłużyć mieszkańcom Naszego miasta, oraz mogących mieć bezpośredni wpływ na modernizacje i bezpieczeństwo Chorzowa. Pilotaż jest czasem na zbieranie uwag na temat funkcjonalności zaprojektowanych rozwiązań i pomysłów na poprawki i ulepszenia.

                Serwisu Naprawmyto.pl zrodził się w oparciu o wnioski organizacji pozarządowych składane do Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”. Pod patronatem Fundacji i przy wsparciu koordynacyjnym Pracowni Badań Społecznych „Stocznia”, kilkanaście organizacji z całego kraju zdecydowało się pracować nad stworzeniem wspólnego narzędzia informatycznego, służącego do mapowania problemów w przestrzeni publicznej, które będzie mogło być lokalizowane w kolejnych miejscach – miastach, gminach, województwach. Głównymi źródłami inspiracji dla serwisu były brytyjski mechanizm FixMyStreet.com oraz amerykański portal SeeClickFix.com.