Archiwa tagu: monitoring Chorzów

Informacje o technologii CCTV cz. I

Lepsze zabezpieczenia dzięki inteligentnym systemom monitorowania wideo 

Rozwiązania z dziedziny CCTV zrewolucjonizowały systemy monitoringu, zmieniając niepowstrzymany potop danych w informacje przekładalne na działania, mogące przyczynić się do kształtowania i zapewnienia bezpieczeństwa, polepszenia procesów identyfikacji oraz przyspieszenie procesów operacyjnych np. Policji. Podstawową zaletą takich rozwiązań to maksymalizacja wartości zapisanych danych. W związku z pojawieniem się systemów wykorzystujących cyfrowe rejestratory wideo do monitoringu (CCTV) innaczej Telewizja przemysłowa (CCTV, od ang. closed-circuit

monitoring w Chorzowie

television) – system przekazywania obrazu (rzadziej w połączeniu z dźwiękiem) z określonych pomieszczeń w zamkniętym systemie odbiorczym (telewizja kablowa) służący do nadzoru oraz zwiększenia bezpieczeństwa pomieszczeń lub przestrzeni, w obrębie których zostały zainstalowane kamery. Podobne wyzwanie stoi teraz przed profesjonalistami zajmującymi się ochroną i projektowanie monitoringu miejskiego. Podgląd z kamer zwykle jest udostępniony wyłącznie na stanowiskach ochrony w celu monitorowania potencjalnie niebezpiecznych zachowań. Dziś pojęcie telewizji przemysłowej zostaje powoli wypierane przez „monitoring video”. Telewizja przemysłowa obecna jest m.in. w takich obiektach jak centra handlowe, hipermarkety, kasyna gry, ulice miast, place itp. Urządzenia CCTV oraz sieciowe rejestratory cyfrowe do monitoringu wideo (NDVR) oparte na protokole IP umożliwiają dostęp do ogromnej ilości obrazów wideo w wysokiej rozdzielczości, jednak maksymalne wykorzystanie takiego bogactwa pochodzących z monitoringu danych wymaga poddania ich skrupulatnej analizie, wymagającej czasami przeglądania klatki po klatce. W tym celu najlepsze zastosowanie będzie mieć do przesyłu tych danych sieć światłowodowa. Światłowodowe sieci dostępowe, a w szczególności sieci punkt-wielopunkt stanowią również najbardziej energooszczędną technikę transmisji, zapewniając najniższy pobór mocy niezbędny do poprawnego przesłania jednego megabajta informacji w sieci. Zajdzie potrzeba używania pasma na poziomie 1 Gb/s, i może to nastąpić już niebawem. Z punktu widzenia techniki światłowodowej zapewnienie takiego pasma nie stanowi problemu, co widać po wynikach prac prowadzonych w dużych globalnych projektach. 23 września 2009 podczas Intel Developer Forum zaprezentowano prototyp LightPeak. Układ ten ma za zadanie zapewnić wieloportową transmisję światłowodową z przepływnością 10 Gb/s (skalowaną do 100 Gb/s) dla każdego światłowodu z zachowaniem kompatybilności z szeregiem protokołów wykorzystywanych obecnie w sprzęcie komputerowym i multimedialnym.

                Tradycyjnie zadanie przeglądania filmów wideo pochodzących z monitoringu przypadało wyszkolonemu personelowi ochrony. Pracownicy ochrony są w stanie monitorować tylko część przychodzących strumieni wideo, przez co pracują coraz mniej wydajnie, podczas gdy ilość danych rejestrowanych za pomocą kamer wideo rośnie, a przetwarzanie ich przerasta możliwości ludzkiego oka i mózgu. Do pogłębienia problemu przyczynia się zwykłe zmęczenie i długie godziny pracy skutkujące jeszcze większym pogorszeniem się zdolności obserwacyjnych.

                Zwiększenie liczby pracowników ochrony wiążące się z dużymi kosztami; chociaż redukuje liczbę strumieni wideo, które jeden pracownik musi monitorować, nie rozwiązuje podstawowych problemów związanych z monitorowaniem danych wideo przez człowieka (ograniczona możliwość koncentracji, przerwy i zakłócenia, zmęczenie).

Czego oczy nie widzą to zarejestruje CCTV

               Konwencjonalne systemy monitorowania mogą rejestrować to, co znajduje się w ich zasięgu, ale nie „rozumieją” tego, co rejestrują. Ten obowiązek spoczywa na CCTV, kamery IP, rejestratory cyfrowe - Telewizja Przemysłowa, systemy monitoringu - Śląsk pracownikach ochrony, których praca staje się coraz bardziej wymagająca, ponieważ wzrasta przeciętna liczba stosowanych kamer monitorujących.

Jak zauważył ekspert w tej dziedzinie: „W przeszłości pracownicy ochrony obserwowali obraz rejestrowany przy pomocy jednej kamery na jednym monitorze. Dziś nie jest rzadkością obserwowanie obrazu z 20 kamer podłączonych do jednego wyświetlacza. Po 20 minutach obserwowania człowiek przestaje przywiązywać wagę do szczegółów obrazu wideo i monitorowanie przestaje mieć znaczenie. Tradycyjne systemy monitorowania wideo nie spełniają rosnących wymagań branży”.

Oczywiście, niektóre systemy monitorowania wykorzystują kamery wyposażone w funkcję wykrywania ruchu, jednak w zależności od tego, w jaki sposób i gdzie są one zainstalowane.

Ciekawym rozwiązaniem jest IP Kamera AVN80XZ oferowana w sprzedaży przez graficom. Kamera łaczy w sobie cyfrowy rejestrator zapisu, urządzenie alarmowe, i podgląd online obserwowanego obiektu. Szereg ciekawych zastosowań tej kamery można znaleść na portalu youtube

NDVR, umożliwia producentom sprzętu służącego do monitorowania wideo oraz integratorom systemów tworzenie inteligentnych rozwiązań potrafiących rejestrować i przetwarzać informacje w sposób podobny do człowieka. Te systemy można zaprogramować pod kątem śledzenia obiektów zidentyfikowanych jako istoty ludzkie i wysłania alarmu w przypadku, gdy śledzona postać naruszy zdefiniowane wcześniej zasady, np. zacznie się wspinać po ścianie, lub zaparkuje samochód w miejscu niedozwolonym.