Ulga internetowa nowe zasady

Internauci i użytkownicy sieci graficom, którzy do tej pory korzystali za ulgi w niezmienionej formie od 2005 roku. Powinni widzieć, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – podatnicy mogą odliczać od dochodu wydatki ponoszone z tytułu korzystania z sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Z początkiem roku 2013 r. „jaśnie panująca nam PO” – przepis ten zmieniła, ponieważ dodano do niego wpis w ust. 6 h, w którym ogranicza się prawo do korzystania z ulgi internetowej, w ten sposób, że odliczenie w ramach ulgi przysługuje wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.

Internet ChorzówJeżeli załozyć, że chodzi tu o wszystkie lata, to wówczas podatnicy, którzy skorzystali z ulgi na internet np. w zeznaniu za rok 2010, a następnie np. nie mogli jej wykorzystać, nie mieliby prawa do odliczenia tych ulg w roku 2013. Nie mogą oni również skorzystać z przepisu przejściowego, bowiem w roku 2012 nie skorzystali z ulgi po raz pierwszy. Zatem wyszłoby na to, że z ulgi można skorzystać tylko raz. Jeśli zaś przyjmiemy, że chodzi tu o rok podatkowy. To oznaczałoby to, że wystarczy rok przerwy, aby ponownie korzystać z preferencji przez dwa kolejne lata. W kwestii prawidłowej interpretacji tych przepisów nie ma jeszcze jednolitego stanowiska, z uwagi na to, że zmiana ta weszła w życie dopiero na początku bieżącego roku. Można się jednak spodziewać, że praktyka zmusi organy podatkowe do zajęcia takiego stanowiska. Reasumując, z ulgi będą mogli korzystać podatnicy, którzy w latach 2005-2011 nie dokonywali odliczeń z tego tytułu, lub po raz pierwszy uwzględnią ulgę w rozliczeniu za rok 2012. Odliczyć będzie można – tak jak dotychczas – 760 zł, jednak tylko w dwóch następujących po sobie latach. Internauci, którzy po raz pierwszy skorzystali z ulgi w 2012 r. będą mogli skorzystać z ulgi po raz drugi tylko w roku 2013.

Wnioskować można więc, że od 2013 r. ulga będzie przysługiwać wyłącznie abonentom internetu (podatnikom), którzy wcześniej nie dokonywali jej odliczenia, ale tylko przez okres dwóch lat. W praktyce oznacza to, że osoba, która do tej pory nie korzystała z ulgi podatkowej, a w 2013 r. poniesie wydatki z tytułu użytkowania internetu, to może je odliczyć w rozliczeniu dokonanym w 2014 r. Po raz ostatni może skorzystać z ulgi w zeznaniu za 2014 r., które złoży w Urzędzie Skarbowym (za okres rozliczeniowy 2014) do maja roku 2015.

Światłowody i Systemy monitoringu

Zastanówmy się nad koncepcją przedstawienia jak korzystając z nowoczesnych technologii połączeń i sieci światłowodowych zbudować system monitoringu. 

spawanie swiatłowodow graficom chorzowIstniejące sieci ethernetowe LAN, posiadają możliwość instalacji CCTV wykorzystując sieć lokalną. Urządzenia monitoringu IP, mają swoje wady, ale przede wszystkim  zalety, zdobywają coraz większą popularność w branży, na rynku dostępnych jest już wiele kamer IP, większość rejestratorów ma już interfejs sieciowy. Wszystkie one potrzebują tylko zasilania i są gotowe do wpięcia w sieć LAN. Tyle od strony monitoringu.

Za transmisję przez światłowód odpowiadają media konwertery. Są to urządzenia przeważnie  tzw. przeźroczyste dla sieci LAN (nie posiadaja swojego IP) oraz niezarządzalne, a ich jedynym zadaniem jest przesył informacji w sieci przez medium jakim jest światłowód. Najważniejsze parametry konwerterów to: prędkość przesyłu danych (100Mbit/s, 1Gbit/s, …), oraz maksymalny zasięg transmisji w odniesieniu do typu światłowodu, z którym współpracują (jedno lub wielomodowy).

CCTV w technologii HD, spawanie swiatlowodow graficomPotrzebny będzie również do takiej sieci switch lub router ethernetowy z portami SFP. Dobrze jest wybrać urządzenia z wyższej półki z zaawansowaną transmisją pakietową – i jeśli dobrze oceniliśmy wymogi przepływności naszych urządzeń IP, możemy uruchamiać nasz nowy system monitoringu oparty o IP. Należały jeszcze wspomnieć, że niektóre bardziej zaawansowane switche lub routery mają już opcję portu optycznego (SFP), czyli spełniają rolę switcha i media konwertera razem. Konkretniej jest to port pod konwerter światłowodowy typu moduł GBIC lub moduł SFP – małe urządzonko, które należy dokupić osobno i dobrać do wymagań optycznych. Ze względu na uniwersalność rozwiązania i koszty polecałbym jednak użycie media konwerterów. Stosują rozwiązanie oparte na światłowodach nie tylko zapewnimy wysoką przepustowość takich linii lecz również staniemy nad wyborem firmy, lub serwisu oferującego tzw. „spawanie światłowodów”

Security CameraJeżeli chcemy zbudować instalację opartą o sygnał PAL czy ogólniej o analogowy sygnał kompozytowy sytuacja jest o wiele prostsza. PAL jest standardem telewizji przemysłowej, a urządzenia są dopracowane, w miarę tanie i ogólnie dostępne. Często także możemy się spotkać z sytuacją, w której część struktury monitoringu już istnieje i działa w oparciu o PAL a transmisja sygnału po światłowodzie ma być tylko jego rozbudową. Wówczas stosując takie rozwiązanieto w systemie musimy zdać się na urządzenia dedykowane do transmisji sygnału video po światłowodzie. Wybór tego typu urządzeń jest dość szeroki, oferują one przesył od jednego, poprzez kilka nawet do kilkunastu kanałów video, nierzadko z możliwością przesłania także danych sterujących w formacie RS-485 (np. do sterowania obrotnicami) w jedną lub dwie strony, czasem też z możliwością przesyłania dźwięku. Urządzenia takie nie sprawiają większych trudności w obsłudze, podłączamy odpowiednie sygnały i plug and play. Jednakże są to urządzenia stosunkowo dość drogie. Jak najbardziej równolegle z instalacją monitoringu można poprowadzić światłowodowe przedłużenie lokalnej sieci komputerowej przy pomocy media konwerterów. Kable światłowodowe mają od czterech włókien w górę, co w zupełności powinno wystarczyć na transmisję video i LAN – u obok siebie.