W Polsce pierwszy stopień alarmowy na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Premier podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na terytorium Polski ze względu na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Premier Morawiecki poinformował, że działanie ma charakter prewencyjny i związane jest z ostatnimi naruszeniami cyberbezpieczeństwa na Ukrainie, gdzie ponad 70 rządowych serwisów padło ofiarą cyberataku.

Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC) donosi, że doszło tam do wykorzystania złośliwego oprogramowania, którego celem jest destrukcja danych na zainfekowanych urządzeniach.

Pierwszy stopnień alarmowy ma być sygnałem dla służb, które zarządzają bezpieczeństwem i administracją kraju do zachowania szczególnej czujności. Organy państwowe zostają zobowiązane do monitorowania systemów teleinformatycznych i komunikacji elektronicznej.

Stopnie alarmowe ALFA-CRP w Polsce wprowadza premier na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych, po wcześniejszych konsultacjach z ministrem do spraw wewnętrznych oraz szefem ABW.

Alarm ma obowiązywać od wtorku 18 stycznia do niedzieli 23 stycznia 2022 r. Wszelkie nietypowe sytuacje należy zgłaszać Policji za pośrednictwem numeru 112.

Źródło: TVN24 / cyberdefence24.pl

Dodaj komentarz