fake, news, #fakehunter

Uwaga Wirus! – niekoniecznie korona!

Znajomy ostrzega cię na Facebooku, że ktoś przerobił Twoje zdjęcia? Nie daj się na to nabrać! To może być scam – internetowi oszuści wykorzystują nasze uczucia polegające na wzbudzeniu czyjegoś zaufania, a następnie wykorzystaniu tego zaufania do wyłudzenia pieniędzy lub innych składników majątku.

Foto: Minerva Studio/Shutterstock.com

Uwaga użytkownicy Facebooka, oszuści i złodzieje danych w natarciu. Nierozważne klikanie może skończyć się zablokowaniem konta, utratą danych albo wykupieniem płatnej usługi SMS-owej. Podpowiadamy, jak uniknąć zagrożeń i co robić, gdy nasze konto na Facebooku zostało zainfekowane przez wirusy. Wiadomości przysyłają osoby z grona znajomych, a precyzując – aplikacje, które rozsyłają takie wiadomości bez wiedzy użytkowników Facebooka. Dzieje się tak, gdy konto zostało zainfekowane, gdy użytkownik kliknął link, rozsyłający złośliwe oprogramowanie. Najczęściej takie wirusy kryją się w linkach o bulwersującej treści.

fake, news, scam, wirus

Po kliknięciu w odnośnik użytkownik czasami jest prowadzony do strony udającej serwis YouTube. Tam pojawia się informacja o braku możliwości obejrzenia materiału bez instalacji specjalnego rozszerzenia. Jeżeli użytkownik zdecyduje się na ten krok, z jego konta zaczną być rozsyłane wiadomości podobne do tej, którą sam otrzymał – ostrzega m.in portal spidersweb.pl.

feke, scam, #FakeHunter

Są jeszcze inne aktywności na Facebooku, które są wynikiem działalności złośliwego oprogramowania. To wiadomości od znajomych z informacją o tym, że ktoś przerobił nasze zdjęcia, lub post wysłany przez messenger o tańczącym papieżu.

Portal niebezpiecznik.pl, informuje, że jeśli ofiara kliknie na przesyłany w takich wiadomościach link, to w zależności od jego wariantu, zostanie przekierowana pod któryś z poniższych adresów:

  • facebook-zdjecia.pl/2/ (87.120.36.112)
  • facebook-zdjecia.eu/k/ (87.120.36.112)

Kliknięcie w pierwszy link przeniesie nas do podrobionego panelu logowania do Facebooka, który wykrada nasze dane, a kliknięcie w drugi link wyłudza numer naszego telefonu i wysyła nam kod. Jeśli wpiszemy ten kod na stronie, nie zobaczymy zdjęć, ale zapiszemy się do płatnej usługi SMS Premium, której regulamin znajduje się na dole strony (niewidocznej w czasie wpisywania kodu z SMS-a).

Uwaga wirus

Nie klikaj, ale ostrzeż znajomego

Jeśli zatem otrzymamy wiadomość od znajomego o tym, że ktoś przerobił nasze zdjęcia, zignorujmy ją i poinformujmy znajomego, że jego konto jest zainfekowane. Zróbmy to osobiście lub telefonicznie – wysyłając znajomemu wiadomość o tym, że rozsyła szkodliwe linki, włamywacz lub aplikacja, która to robi, najprawdopodobniej usunie nasze ostrzeżenie.

Podajesz numer telefonu? Może Cię to słono kosztować!

Oszuści często wykorzystują tego typu informacje, by wyciągnąć od użytkowników Facebooka realne pieniądze. Często panele, które rzekomo mają służyć do logowania do Facebooka, są panelami które zapisują użytkowników do kosztownych usług Premium SMS. Jeśli w panelu logowania pojawiają się monity o podanie numeru telefonu i weryfikację kodem PIN, można być niemal pewnym, że właśnie w taki sposób zostanie aktywowana usługa Premium SMS na naszym numerze. Szerzej o tego typu oszustwach pisze portal NIEBEZPIECZNIK

Zainfekowane konto? Jest na to sposób

Co jednak jeśli nasze konto zostało zainfekowane? Jest na to rada. Oto informacja z panelu Centrum pomocy Facebooka:
Złośliwe oprogramowanie to każda szkodliwa aplikacja lub szkodliwy plik z przeznaczeniem uzyskania dostępu do komputera lub konta internetowego, np. konta na Facebooku. Jeśli Twoje urządzenie zostało zainfekowane, złośliwe oprogramowanie może zbierać informacje i podejmować w Twoim imieniu działania niepożądane (np. publikowanie spamu na osi czasu).
Jeżeli dojdziemy do wniosku, że Twoje urządzenie zostało zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, poinformujemy Cię o tym i poprosimy o przeskanowanie komputera lub urządzenia mobilnego.
Poznaj objawy złośliwego oprogramowania
Złośliwe oprogramowanie może zainfekować komputer lub urządzenie mobilne (np. laptop, smartfon) oraz przeglądarkę internetową (Chrome, Firefox itp.). Oto kilka objawów świadczących o tym, że urządzenie może być zainfekowane złośliwym oprogramowaniem

Na Facebooku

  • Twoje konto publikuje spam lub wysyła niepożądane wiadomości.
  • W historii konta pojawiają się dziwne lub podejrzane miejsca logowania.
  • W dzienniku aktywności widzisz wiadomości lub posty, których wysłania nie pamiętasz.

Na komputerze lub urządzeniu mobilnym

  • Aplikacje działają wolniej lub dłużej niż zwykle trwa ukończenie zadań.
  • Zauważasz nowe aplikacje, ale nie pamiętasz, że były instalowane.
  • Pojawiają się dziwne wyskakujące okna lub reklamy bez otwierania przeglądarki internetowej.

W przeglądarce internetowej

  • Pojawiają się dziwne wyskakujące okna lub reklamy, które wcześniej się nie pojawiały.
  • Twoja wyszukiwarka lub strona zmieniła się, a nie pamiętasz, aby były modyfikowane.

Nie daj się nabrać

Najlepszą obroną przed takimi oszustwami jest znajomość stosowanych taktyk i zachowanie nieufności w stosunku do tego rodzaju wiadomości e-mail, stron oraz postów. Nie klikajmy podejrzanych i niepewnych odnośników w wiadomościach, chyba że mamy absolutne zaufanie do ich nadawcy. Nigdy nie podawajmy swoich danych osobowych na niesprawdzonych stronach i portalach, nawet gdy jest to wymagane do otwarcia jakiegoś ciekawego artykułu albo umożliwia wzięcie udziału w konkursie. Nie zamykajmy się na pomoc, ale bądźmy czujni i zanim zdecydujemy się na wsparcie finansowe chorego dziecka, fundacji albo instytucji, sprawdźmy, czy nasze pieniądze na pewną do nich trafią.

Dodaj komentarz