Google Fuchsia

Google Fuchsia może zastąpić Androida

Według agencji Bloomberga, system operacyjny Fuchsia, nad którym Google pracuje w tajemnicy od kilku lat, w przyszłości może trafić na wiele elektronicznych gadżetów, a nawet zastąpić Androida na już dostępnych urządzeniach marki Google.

Google FuchsiaNad projektem pracuje ponad stu inżynierów, wśród nich jest twórca koncepcji interfejsu dla systemu Android Matias Duarte.

System operacyjny Fuchsia może znaleźć zastosowanie nie tylko we współpracy z telefonami i tabletami (jak Android), ale – według Bloomberga – może też być dystrybuowany z inteligentnymi głośnikami i podłączonymi gadżetami elektronicznymi dla gospodarstwa domowego. W przyszłości być może system ten trafi nawet na laptopy.

Zespół pracujący nad projektem Fuchsia koncentruje się nie tylko na maksymalnym zwiększeniu kompatybilności systemu z różnymi urządzeniami, ale też nad wsparciem dla obsługi głosowej, która ma działać znacznie lepiej, niż ma to miejsce w przypadku Androida.

Google FuchsiaFuchsia nie będzie systemem opartym na jądrze Linuksa – Google buduje system od samego początku samodzielnie, aby uniknąć zależności od innych firm, np. od Oracle, która dysponuje prawami licencyjnymi do niektórych technologii opartych na języku Java, wykorzystywanych m.in. w budowie Androida.

Nie wiadomo, kiedy system Fuchsia trafi na rynek konsumencki. Według Google, system jest na razie „eksperymentem z dziedziny oprogramowania, opartego o model otwartego źródła” i „inwestycją w innowacje”.

Serwis The Next Web ocenia natomiast, że jeśli system operacyjny Fuchsia z sukcesem wejdzie na rynek, Google może znaleźć się w lepszej pozycji, by rzucić wyzwanie swojemu największemu konkurentowi – firmie Apple. Fuchsia może zagwarantować użytkownikom bardziej regularne aktualizacje bezpieczeństwa i wydajniejszą pracę.

 PAP/DI

Dodaj komentarz