e-usługi w administracji publicznej.

Jak działa e-administracja? Ruszył portal widok.gov.pl, który umożliwia sprawdzenie m.in liczby zrealizowanych e-usług czy „klikalność” stron resortów.


Jak informuje resort cyfryzacji, strona jest skierowana m. in. do osób zainteresowanych, tym co dzieje się na portalach administracji lub szukających informacji o aktualnych trendach na witrynach internetowych rządu. Przy pomocy lokalnych operatorów internetu, jak i również posiadając usługi komercyjne e-obywatel może w każdej chwili skontaktować się z urzędem w ważnej sprawie.

„Platforma widok.gov.pl została przygotowana z myślą o wszystkich – obywatelach, przedsiębiorcach, dziennikarzach, studentach czy naukowcach. Narzędzie, które dziś oddajemy do użytku służy także konfrontacji naszych przekonań dotyczących np. e-usług z realnymi potrzebami obywatela – podkreślił Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji.

Dodaje, że użytkownicy strony mogą dostarczyć informacji o tym, czego z zakresu e-usług i e-administracji poszukują w sieci.

Rzecznik MC zaznacza, że portal widok.gov.pl to nie tylko statystyki, które pokazują zainteresowanie e-usługami w administracji publicznej. To również narzędzie do badań i miejsce, które pokazuje jakie są realne potrzeby i oczekiwania obywatela w tym obszarze.

„Statystyki zbierane przez stronę widok.gov.pl pozwolą na efektywne wyznaczanie kierunków rozwoju cyfrowej administracji” – podkreśla Manys.

Dodaje, że jest to również jeden z elementów wdrażania w praktyce idei GOV.TECH, którą minister Anna Streżyńska zaprezentowała podczas czerwcowego spotkania Impact’17.

Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, widok.gov.pl ułatwia wyszukiwanie informacji związanych z usługami cyfrowymi i podpowiada jak je wykorzystać na własny użytek.

Resort zachęca do obserwowania serwisu i zgłaszania własnych uwag. Wszystkie sugestie zostaną przeanalizowane i na ich podstawie zostanie podęta decyzja co do dalszego rozwoju poszczególnych usług.

Strona widok.gov.pl jest pilotażem projektu Zintegrowanej Platformy Analitycznej – rozwiązania, które ma w kolejnych etapach przynieść szereg korzyści dla obywateli i przedsiębiorców, przez wykorzystanie danych do optymalizacji działań administracji publicznej w ważnych obszarach potrzeb społecznych i gospodarczych.

Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą Ministra Cyfryzacji, Ministerstwa Rozwoju, Instytutu Łączności, Centralnego Ośrodka Informatyki oraz kluczowych dostawców e-usług.

Dodaj komentarz